اشتباهات بزرگ بازاریابی دیجیتال
شهریور ۲۰, ۱۳۹۶
فریب پیامک‌های “شما برنده قرعه‌کشی شده‌اید” را نخورید
فریب پیامک‌های “شما برنده قرعه‌کشی شده‌اید” را نخورید
شهریور ۲۵, ۱۳۹۶

چرا پایتون و #C هنوز نمی‌توانند جایگاه جاوا، C و ++C را به‌دست آورند؟

چرا پایتون و #C هنوز نمی‌توانند جایگاه جاوا، C و ++C را به‌دست آورند؟

چرا پایتون و #C هنوز نمی‌توانند جایگاه جاوا، C و ++C را به‌دست آورند؟

چرا پایتون و #C هنوز نمی‌توانند جایگاه جاوا، C و ++C را به‌دست آورند؟

 

 

رقبای اصلی این سه زبان، زبان‌های پایتون و #C هستند اما به‌دلیل این‌که با مشکلات و موانعی روبرو هستند هم‌چنان در دسته دوم رده‌بندی زبان‌های محبوب قرار می‌گیرند.

امتیاز پایتون نسبت به سال گذشته ۱٫۳۲ سقوط داشته در حالی‌که #C هم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۰٫۷۱ امتیاز سقوط کرده است. مدت‌های مدیدی است که از این دو زبان به‌عنوان زبان‌های برنامه‌نویسی بزرگ بعدی یاد می‌شود اما هنوز این اتفاق رخ نداده که از دلایل آن می‌توان به محدودیت‌های این دو زبان اشاره کرد. در گزارش Tiobe به این محدودیت‌ها اشاره شده است: زبان #C در بین سه زبان نخست قرار نگرفته زیرا روند استفاده از آن در جهان غیرویندوزی هم‌چنان کند و آهسته است. از طرف دیگر، زبان پایتون از نوع زبان‌های دینامیک است که مانع استفاده از آن در سیستم‌های نرم‌افزاری بزرگ یا بحرانی می‌شود.

«پل یانسن»، مدیر اجرایی بخش فروش خدمات کیفی نرم‌افزار در Tiobe می‌گوید: “برای پایتون و #C قرار گرفتن در رتبه‌های اول تا سوم کار سخت و دشواری است. با وجود این‌که نمی‌توان تصور کرد که این زبان‌ها برای مدت طولانی در رأس این فهرست باشند، اما مشخص نیست که چه زبان‌هایی جایگزین آن‌ها خواهند شد. یک کاندید به‌من معرفی کنید تا به‌شما بگویم که چرا نمی‌تواند در بین سه زبان اول قرار بگیرد.”

اما یانسن پیش‌بینی می‌کند که زبان برنامه‌نویسی “گوگل گو” (Google Go) در این فهرست به رتبه‌های بالا صعود می‌کند. این زبان در فهرست ماه جولای Tiobe در رتبه دهم قرار داشت اما در ماه آگوست به رتبه ۱۶ و سپس، در ماه سپتامبر به رتبه ۱۷ سقوط کرد. با این‌حال، یانسن معتقد است که این تنزل موقتی است. “مطمئن هستم که ماه آینده باز هم به رده‌های بالا خواهد رسید.”

یکی از دلایل ناتوانی در پیش‌بینی صحیح محبوبیت زبان‌ها در آینده آن است که تعداد برنامه‌ها و اپلیکیشن‌هایی که تنها به یک زبان نوشته می‌شود در حال کم شدن است. در نتیجه، فرصت‌های بیشتری برای استفاده از سایر زبان‌ها فراهم می‌شود و پرچم‌داران فعلی به‌طور فزاینده‌ای در حال اشتراک‌گذاری بازار خود با سایر زبان‌ها هستند.

ده زبان برنامه‌نویسی برتر ماه سپتامبر در فهرست Tiobe به‌شرح زیر هستند:

۱- جاوا با ۱۲٫۶۶۷ درصد

۲- C با ۷٫۲۸۳ درصد

۳- ++C با ۵٫۵۶۵ درصد

۴- #C با ۴٫۷۷۹ درصد

۵- پایتون با ۲٫۹۸۳ درصد

۶- PHP با ۲٫۲۱ درصد

۷- جاوااسکریپت با ۲٫۰۱۷ درصد

۸- ویژوال بیسیک دات‌نت با ۱٫۹۸۲ درصد

۹- پرل با ۱٫۹۵۲ درصد

۱۰- روبی با ۱٫۹۳۳ درصد

اما فهرست زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب در فهرست Pypl برای ماه سپتامبر به‌شرح زیر هستند: (مبنای این فهرست، میزان جستجوی دوره‌های آموزشی این زبان‌ها در گوگل است)

۱- جاوا با ۲۲٫۴ درصد

۲- پایتون با ۱۷٫۰ درصد

۳- PHP با ۸٫۷ درصد

۴- #C با ۸٫۱ درصد

۵- جاوااسکریپت با ۸٫۰ درصد

۶- ++C با ۶٫۸ درصد

۷- C با ۶٫۱ درصد

۸- R با ۳٫۷ درصد

۹- آبجکتیو-سی با ۳٫۵ درصد

۱۰- سویفت با ۲٫۹ درصد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *